Australia kojarzy nam się z pustynią, prażącym słońcem, wreszcie świętą skałą Aborygenów Uluru o niespotykanym pomarańczowym kolorze. Jak ten trudny klimat przekłada się na wnętrza? Czy istnieje coś takiego jak wnętrze w stylu australijskim? Okazuje się, że tak. Co więcej, styl ten możemy z łatwością przenieść do własnego domu.
Ten odległy od nas kontynent jest w niewielkiej tylko części zamieszkany przez ludzi, a w większości składa się z otwartych przestrzeni, gdzie nie sposób ukryć się przed słońcem. Największe miasta powstały na wybrzeżu, gdzie klimat choć nadal gorący, jest nieco bardziej przyjazny. Uwarunkowania klimatyczne i geograficzne sprawiły, że mianem stylu australijskiego w architekturze wnętrz możemy określić styl śródziemnomorski lub czerpiący z kultury aborygeńskiej styl etniczny, a dzięki połączeniu obydwu uzyskamy nowy, zaskakujący efekt.

Meble marki Sika Design

Półka dekoracyjnea Graphic
Australia to kontynent o bardzo dużym nasłonecznieniu. Nie dziwi więc, że australijskie domy to pomieszczenia pełne światła, o dużych oknach i przeszklonych ścianach, wewnątrz których króluje odbijająca je biel. Wnętrze w stylu australijskim to połączenie prostoty i funkcjonalności z niewymuszoną elegancją. Do jego stworzenia używamy materiałów występujących w naturze – produktów z drewna, kamienia, wikliny, ceramiki. Na pierwszy rzut oka takie wnętrze przypomina styl skandynawski, pozostaje jednak w harmonii z australijską przyrodą, zwłaszcza jeśli chodzi o kolor. Rzadko stosuje się kontrasty czerni i bieli. Dominują odcienie bieli, szarości, beżu i brązu, przywodzące na myśl kolor pustynnego i nadmorskiego piasku. Jeśli chcemy tchnąć we wnętrze trochę energii, zestawiamy je z ożywczym turkusem, pomarańczem lub czerwienią. Styl śródziemnomorski natomiast można dostrzec m.in. w wykorzystaniu rattanu czy wszechobecnej bieli. Krajobraz Australii jest bardzo zróżnicowany, możliwości komponowania poszczególnych elementów jest więc bardzo wiele.

Projekt autorstwa pracowni Rural Building Company

Butelki dekoracyjne Ouessant

Nie zapominajmy, że wnętrze w stylu australijskim jest w symbiozie z ogrodem, a australijski dom często posiada duży taras, miejsce na pograniczu przestrzeni oswojonej i natury. Dobrym pomysłem jest wprowadzenie akcentów roślinnych do salonu, jak i elementów zwykle kojarzących się z salonem do ogrodu, by przenieść panującą w domu harmonię na zewnątrz. Taki efekt uzyskamy na przykład dzięki wykorzystaniu wodoodpornych waz dekoracyjnych inspirowanych wzornictwem aborygeńskim. W naszych warunkach zdecydowanie mniej czasu spędzamy na zewnątrz, aby więc cieszyć się wnętrzem w stylu australijskim jesienią przenosimy wazy do salonu – udekorowane wybranym przez nas kwiatem sprawią, że inspirowane stylem australijskim wnętrze pozostanie w dialogu z przyrodą.

Projekt autorstwa pracowni Rural Building Company

Wazony zewnętrzne Yass i Yozi
Wnętrze w stylu australijskim – inspiracje sztuką aborygeńską
Historia Australii to także prastara kultura rdzennej ludności aborygeńskiej. Wiara Aborygenów opierała się na relacji z matką ziemią, co odzwierciedlali w malowidłach u podnóży skały Uluru. Poza naskalnymi rysunkami nie pozostawili po sobie trwałego dziedzictwa materialnego – aż do lat 70. ich sztuka, wykonywana na piasku, korze lub ciele, podlegała przemijaniu zgodnie z prawami natury. Co ciekawe, choć wydaje się, że aborygeńskie mozaiki mienią się feerią barw, to tak naprawdę aborygeńscy artyści, a właściwie strażnicy wiary przodków, korzystali z bardzo ograniczonej palety. Pigment pozyskiwali z występujących w otaczającej ich przyrodzie składników: wapna, glinki, ochry, sadzy i węgla. Kolorów nie mieszano – poszczególne barwy uchodziły za święte.
To, co dziś kojarzymy z ich sztuką to przede wszystkim nieskomplikowane wzory geometryczne złożone z kropek i linii oraz roślinne i zwierzęce motywy, które przyciągają intensywnością barw i emanują radosną życiową energią. Niektórzy dopatrują się w sztuce aborygeńskiej początków ekspresjonizmu oraz techniki malowania obrazów za pomocą kropek („dot painting”). Tworzący w duchu przodków artyści doprowadzili do wznowionego zainteresowania sztuką aborygeńską, która obecnie nazywana jest jedną z najbardziej ekscytujących form sztuki współczesnej.
Jak możemy przenieść zainteresowanie tą kulturą do naszego domu i wzbogacić go o inspiracje sztuką aborygeńską? Na pewno we współczesnym wnętrzu, w przeciwieństwie do Aborygenów, możemy pozwolić sobie na mieszanie barw i stylów. Urządzoną w jasnych kolorach sypialnię możemy śmiało wyposażyć w inspirowane motywami aborygeńskimi elementy dekoracyjne, takie jak poduszki w etnicznych wzorach oraz różnobarwne tkaniny.



Lampiony ozdobne Caramba
Przykładem tak urządzonego wnętrza jest projekt rancza The Albingdon autorstwa australijskiego studia Rural Building Company. Już pierwsze spojrzenie na fasadę położonej nieopodal Perth rezydencji pokazuje, ile wysiłku włożono w to, aby dostosować projekt do warunków panujących w zachodniej Australii. Ceglane ściany występują naprzemiennie z kilkunastoma oknami, które zapewniają optymalne doświetlenie pomieszczeń, zaś dach o dużej powierzchni i pokrycie centralnej ściany zewnętrznej chronią przed nadmiernym nagrzewaniem. Dom otwiera się na otaczający go krajobraz nie tylko przez okna z przodu i z tyłu budynku, lecz także poprzez werandę i rozsuwane drzwi w salonie wychodzące bezpośrednio na ogród.

Wnętrze w stylu australijskim pracowni Rural Building Company
Rozmieszczenie pokoi wskazuje na australijskie zamiłowanie do komfortu i luzu. Centralną przestrzeń zajmuje salon połączony z kuchnią i jadalnią. Wnętrza łączą w sobie wspomniane wyżej cechy stylu australijskiego z akcentami etnicznymi. Przeważa naturalna kolorystyka – beże, biel i brązy – i materiały, nie tylko trwałe, jak drewno; krzesła w jadalni wykonane są z rattanu. Nawiązania do sztuki aborygeńskiej można zauważyć w naściennych dekoracjach, wzorach na misach, wazonach i doniczkach, plecionkach i tkanych dywanach. Także meble, na przykład rama łóżka wykonana z jasnego drewna czy ciemna skrzynia w sypialni, urzekają prostotą w etnicznym wydaniu.

Wnętrze w stylu australijskim pracowni Rural Building Company
Wykorzystanie takich dodatków i mebli z naturalnych materiałów ociepla wnętrze, wskazuje na umiejętność łączenia stylów i podkreśla szczegółowo przemyślany charakter całego projektu. To także ukłon w stronę przeszłości tego najmniejszego kontynentu świata o trudnej historii i równie trudnych warunkach naturalnych, w których człowiek nauczył się żyć i obracać je na własną korzyść.

Projekt autorstwa pracowni Rural Building Company

Projekt autorstwa pracowni Rural Building Company
Autor: Anna Opara
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.