World Building of the Year 2016 – Robert Konieczny i jego zwycięski projekt Centrum Dialogu Przełomy
Podczas tegorocznego Światowego Festiwalu Architektury po raz pierwszy polski architekt Robert Konieczny zdobył najbardziej prestiżową nagrodę w swojej branży – World Building of the Year 2016. Uznanie międzynarodowego jury umocniło tym samym rangę jego najważniejszego projektu – Centrum Dialogu Przełomy, wchodzącego w skład Muzeum Narodowego w Szczecinie.
Robert Konieczy z nagrodą World Building of the Year 2016
fot. Jarosław Syrek
Światowy Festiwal Architektury w tym roku odbył się w Berlinie. Jest najważniejszą imprezą architektoniczną na świecie. Wyróżnienia i nominacje przyznawane są w 29 kategoriach. Robert Konieczny najpierw otrzymał nagrodę w kategorii “kultura” uzyskując tytuł najlepszego obiektu kultury na świecie 2016 dla projektu Centrum Dialogu Przełomy. Surowe, betonowe podstawy jego projektu, rozbudowane podziemia, nawiązujące do przeszłości i plac na dachu uwzględniający lokalne potrzeby mieszkańców okazały się kluczowe, by zjednać sobie przychylność jury.
fot. Jakub Certowicz
fot. Jakub Certowicz
A nie było to łatwe. W tym roku, jurorami byli m.in. David Chipperfield (brytyjski architekt znany z projektowania i renowacji muzeów) oraz niemiecki architekt Ole Scheeren projektujący m.in. monumentalne wieżowce w Bangkoku. W uzasadnieniu napisano:
„Ten projekt wzbogaca miasto i życie w tym mieście. Odnosi się do miejsca o trzech historiach – historii sprzed II Wojny Światowej, historii wojennych zniszczeń oraz powojennego zagospodarowania, które pozostawiło dużą lukę w samym środku miasta.
fot. Juliusz Sokołowski
fot. Juliusz Sokołowski
Jest to fragment miejskiej topografii jak również muzeum. Schodząc pod ziemię zgłębiamy pamięć i historię tego miasta, natomiast wychodząc na powierzchnię, publiczne oblicze budynku. Jego pofałdowany dach można interpretować i wykorzystywać na wiele różnych sposobów.
Jest to projekt, który odnosi się do przeszłości w sposób optymistyczny, poetycki i pełen wyobraźni.”. Następująca po tym nominacja do World Building of the Year 2016 i otrzymanie tej nagrody równorzędne jest ze zdobyciem Oscara w dziedzinie filmu.
fot. Juliusz Sokołowski
fot. Juliusz Sokołowski
Podczas tegorocznej edycji w kategorii Kultura zostały nominowane projekty: www.worldarchitecturefestival.com
Festiwal organizowany jest od 2008 roku. Ma on na celu jeszcze większą emancypację świata architektury, o którego wysublimowaniu i elitarności nikt nie ma już wątpliwości. Po rozpadzie bloku wschodniego bezpowrotnie minęły czasy smutnych, szarych bloków, zaprojektowanych za pomocą kilku pociągnięć ołówka. Dzisiejsze miasta rozkwitają w sposób świadomy i wysmakowany.
fot. Juliusz Sokołowski
Robert Konieczny jest architektem z Katowic. Jego pracownia KWK Promes ma na swoim koncie sporo wielkich projektów, wśród których są zarówno budynki mieszkalne, jak i użytkowe. Architekci KWK Promes słynną z prostoty środków, łączonych w nietuzinkowe konstrukcje, na długo zapadające w pamięć każdemu, komu uda się mieć z nimi do czynienia. Można chociażby wspomnieć o niezwykłej w swojej strukturze „Arce Koniecznego”, czyli jednorodzinnym domu w kształcie łodzi. W swojej strukturze jest on całkiem prosty – złożony z betonowych płyt i wielkich okiennic. Kształt „Arki” to jednak coś kompletnie niespotykanego. Konstrukcja niezwykle dynamiczna, stwarzająca iluzję ruchu. Prawdziwe marzenie modernistycznych architektów początku XX wieku.
David Chipperfield i Robert Konieczy na WAF
fot. Juliusz Sokołowski
fot. Juliusz Sokołowski
Innym ciekawym projektem koniecznego jest chociażby „Dom z kapsułą”. To również prosty, wydawałoby się, obiekt, ulokowany na podstawie kwadratu. Kto jednak zobaczy ów domostwo, ten stwierdzi, że nigdy nie widział czegoś podobnego. Niezwykłe uwypuklenie geometrii foremnej widoczne w poszczególnych wykończeniach domu, wchodzi w ciekawy kontrast z pozornie chaotycznym wizerunkiem budynku, będącym również uosobieniem ruchu. Doprawdy, ciekawym jest fakt, jak bardzo Konieczny skupia się na ewokowaniu dynamizmu i geometryczności w swoich projektach.
fot. Juliusz Sokołowski
fot. Jakub Certowicz
Nie ma się więc co dziwić, że surowa, a jednocześnie bardzo inspirująca architektura Koniecznego została doceniona na tak prestiżowej imprezie. Architekt, który wkłada tyle pasji w tak małe projekty, jak domki jednorodzinne, w monumentalnych gmachach muzealnych musi jako tako błyszczeć talentem. Na szczęście talent Koniecznego w pełni poparty jest wyważonym, rozumnym tonem, dzięki czemu staje się on, doprawdy, niezwykłym dzieckiem polskiej kultury inżynierii.
fot. Juliusz Sokołowski
Przeczytaj również artykuł o Filharmonii Szczecińskiej
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.