Kabinet, podobny do drewnianej skrzyni lub komody mebel użytkowy, niezwykle popularny w epoce renesansu, baroku, oświecenia, a także okresie dwudziestolecia międzywojennego, coraz częściej stanowi inspirację dla współczesnych projektantów.
Funkcjonalność i perfekcyjny wygląd
Pierwsze kabinety pojawiły się XVI wieku we Włoszech. Służyły przede wszystkim do przechowywania przedmiotów (głównie korespondencji i pamiątek). Zamykane na drzwiczki lub ruchomą płytę, która z powodzeniem mogła pełnić rolę stolika, posiadały mnóstwo szufladek i schowków, więc doskonale sprawdzały się także jako sejf. Funkcjonalność szła w tym wypadku w parze z wyglądem. Najsłynniejsze egzemplarze pochodziły z Ligurii oraz Toskanii i charakteryzowały się regionalnymi zdobieniami. Na Półwyspie Iberyjskim królowały wówczas kabinety typu Vargueño bogato zdobione zarówno motywami europejskimi, jak i – co charakterystyczne dla półwyspu w tamtym okresie – arabskimi. Nieco inaczej było w Anglii, gdzie od XVII stulecia kabinet pełnił praktycznie wyłącznie funkcję reprezentacyjną. Na dużą skalę produkowano je w Belgii i w południowej części Niemiec.
Kabinet w wersji 2.0.
Właścicielem największego kabinetu w Polsce (a także w Europie) był książę Filip II z dynastii Gryfitów (znany także pod przydomkami Filip II Szczeciński i Filip II Pomorski). Wykonany na zamówienie w Augsburgu, liczący ponad tysiąc skrytek, mebel trafił po jego śmierci do Berlina, gdzie został zniszczony podczas II wojny światowej. W 2016 roku Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie, przy współpracy z zespołem informatyków, zrealizował projekt odtworzenia książęcego kabinetu… w wersji 3D. Jako źródło posłużyły archiwalne zdjęcia oraz zachowany film z lat 30. ubiegłego wieku. Efekt można podziwiać w Sali Elżbietańskiej szczecińskiego zamku. Intuicyjny interfejs multimedialnej aplikacji (która ma być na bieżąco aktualizowana) pozwala na dokładne obejrzenie zawartości kabinetu – otwieranie poszczególnych szuflad i przyglądanie się umieszczonym w środku przedmiotom.
New Art Déco Collection Dominiki J. Rostockiej
Symboliczna rekonstrukcja z wykorzystaniem technologii to niejedyny przykład przenoszenia cząstki dawnych czasów do teraźniejszości. Decydują się na to zresztą nie tylko historycy, ale i designerzy. Projektując, można nie tylko z powodzeniem odtwarzać, ale i reinterpretować przeszłość. Dowód? New Art Déco Collection – pierwsza autorska kolekcja elementów wyposażenia wnętrz architektki Dominiki J. Rostockiej inspirowana stylem art déco. Jego wyznaczniki to organizacja przestrzeni w sposób uporządkowany, geometryzm, przywiązywanie dużej wagi do jakości wykonania poszczególnych fragmentów projektu oraz koncentracja na detalach.

Kabinet z kolekcji New Art Deco

Kabinet z kolekcji New Art Deco
„Projektując wnętrza i elementy dekoracyjne w takiej stylistyce zawsze kieruję się zasadą prostej formy, ale pełnej treści. Według mnie każdy element powinien wynikać z proporcji, przejścia, kontynuacji i nie powinien być przypadkowy” – mówi Dominika Rostocka. Kabinet był stałym elementem wyposażenia wnętrz w stylu art déco i nie zabrakło go (oczywiście w nowej odsłonie) również w kolekcji autorstwa polskiej designerki. Znalazł się tam obok, dostępnych w różnych wersjach (nie tylko ze względu na odmienne warianty kolorystyczne, ale także rodzaje zdobień), stolików, barków, komód, oświetlenia i elementów dekoracyjnych.

Kabinet z kolekcji New Art Deco

Kolekcja kabinetów autorstwa Dominiki Rostockiej
Luksusowe marki posiadające w ofercie kabinet
Mimo że w stylu art déco powstawało wiele przedmiotów codziennego użytku, ze względów finansowych były one dostępne dla nielicznych. Z tego powodu szybko stały się synonimem elegancji i wysokiej pozycji społecznej. Nic dziwnego zatem, że dziś również mają swoje stałe miejsce w ofertach ekskluzywnych marek. Z kabinetami jest podobnie. Znajdziemy je m.in. w katalogu Boca Do Lobo. Szczególnie imponująco prezentuje się w nim, składający się z 1088 trójkątnych elementów, kabinet Pixel. Wrażenie robią przede wszystkim połyskujące, ręcznie malowane kafle. Wykonane z różnorodnych materiałów (m.in. aluminium, mosiądzu, miedzi młotkowana, drewna orzechowego, topolowego, hebanowego), przy użyciu zróżnicowanych technik (posrebrzanie, pozłacanie z użyciem złota płatkowego, lakierowanie, patynowanie) i rozmaitych tekstur. Góra kabinetu wygląda jak geometryczna mozaika oparta na podstawie z lakierowanego mosiądzu. Zgodnie z zamysłem producenta, projekt czerpie inspirację z rzemiosła, wzorując się jednocześnie na współczesnym designie.


Kabinet Pixel Boca do Lobo

Kabinet Pixel Boca do Lobo
Kabinet Pixel Boca do Lobo
Kabinet często występuje obecnie jako mebel modułowy, doskonale prezentujący się tak w otoczeniu innych elementów, jak i samodzielnie. Przykładem uniwersalności zastosowania go bez wątpienia jest kolekcja firmy HMD, w której kabinet może pełnić funkcję stolika, szafki czy barku. Standardowo występuje w dwóch wariantach – na metalowych lub drewnianych nóżkach, ale w ofercie dostępne są również inne materiały wykończeniowe. Można je samodzielnie wybrać i precyzyjnie dopasować mebel do wnętrza. Kabinety wykonywane na zamówienie z różnych rodzajów drewna, kamienia i rozmaitych metali oferuje także Porus Studio, którego motto brzmi: „You think, we design!”.

Kabinet Porus Studio

Kabinety HMD
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.