Słowa ujęte w czasie teraźniejszym dnia 31 kwietnia 2016 roku straciły aktualność. Zaha Hadid – ikona światowej architektury odeszła niespodziewanie w wieku 65 lat.
W hołdzie cesarzowej dekonstruktywizmu…
Jeszcze kilkanaście lat temu wizja kobiet w zawodzie architekta ocierała się o fikcję literacką. Twórcze umysły płci pięknej ograniczała skostniała ideologia, a damska wyobraźnia przestrzenna była synonimem kalectwa. Kiedy w 2004 roku Zaha Hadid otrzymała architektonicznego Nobla- Nagrodę Pritzkera, patriarchalizm w tej dziedzinie runął jak Mur Berliński.
Źródło: Images Pictures
Źródło: ArchDaily
Cesarzowa współczesnej architektury
Dziś jej nazwisko to globalna marka zapisana wielkimi literami w historii światowej architektury. Zaha Hadid jest autorytetem w swojej branży, ikoną kultury i pierwszą damą dekonstruktywizmu. Znana z tego, że ręcznie tworzy szkice projektowe, nie znosi komputera, nie nosi dżinsów, nie hoduje zwierząt, nigdy nie wyszła za mąż, a na śniadanie zawsze je jajecznicę.
Jestem feministką, ponieważ uważam, że kobiety są inteligentne, zdolne i bardzo zmotywowane.
Źródło: Tom Rowan
„Zahowskie” formy. Odważna architektura
Diva architektury swoje projekty opiera na irracjonalnej wizji widzianej oczami postmodernistów. Śmiałe, dekonstruktywne formy przeciwstawiają się prawom fizyki i zasadom geometrii. Jej dzieła wyrastają ponad przeciętność, są nieprzewidywalne jak sama autorka, dlatego w jednych budzą kontrowersje, inni widzą w nich sensacyjny fenomen.
Opera w Guangzhou – oszlifowany diament
Projekt zrealizowany w 2011 wywołał ogromną ekscytację i zainteresowanie mediów. Tak otwarcie opery komentował dziennik „The Guardian”: Dziś wieczór Zaha Hadid jest architektoniczną Królową Nocy, która dumnie kąpie się w świetle reflektorów. Kiedy zapada zmrok, a foyer wypełnia się ludźmi, budynek w magiczny sposób ożywa.
Źródło: Rai Letteratura
Źródło: the Philadelphia Orchestra
Galaxy Soho w Pekinie – współczesna świątynia zakupów
Brak kątów prostych i płynne kształty są wizytówką projektantki. Podobno inicjatorką tego budynku była chińska miliarderka, której zamarzył się w centrum Pekinu obiekt w stylu science fiction.
Źródło: huftonandcrow.com
Źródło: discoverytumundo.blogspot.com
Galeria Roca w Londynie- statyczna dynamika
Pani architekt nie zawęża swojej twórczości jedynie do projektów budynków. Do jej osiągnięć należy wyjątkowa aranżacja Galerii Roca, gdzie futurystyczne formy komponują iluzję „pomieszczenia w ruchu”.
Źródło: Adelto
Źródło: Solo Arquitectura
Źródło: Adelto
Źródło: Forward Council
Opus Office w Dubaju- koncepcja w realizacji
Budynek hotelu „rośnie jak na drożdżach”, a projektantka ukończyła właśnie projekty apartamentowych wnętrz. Jasno zdefiniowane przestrzenie mają równie jasne przesłanie- luksusowy minimalizm.
Źródło: Imgkid
Źródło: PropGoLuxury
Źródło: PropGoLuxury
Źródło: Dubai Property
Zaha Hadid dla Lacoste
Buty sygnowane zielonym krokodylem to prestiż, a jeśli ich design tworzy znany projektant prestiż wchodzi na high level. Niestety ta ekskluzywna linia liczyła jedynie 1000 egzemplarzy, pozostałe 10 tysięcy par należały do limitowanej kolekcji, zarezerwowanej dla nielicznych.
Źródło: Imgkid
Minimalistyczne rzeźby- biżuteria Swarovski
Koncepcja naszyjnika i bransoletki Celeste odzwierciedla architektoniczne upodobania projektantki. Wykonane z czystego srebra ozdobione są wstawkami z białego topazu oraz przydymionego kwarcu, plastycznie oplatają ciało.
Źródło: Creative City
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.